четверг, 29 октября 2015 г.

Даючи знання не забирай здоров'я




Впровадження здоров’язберігаючих технологій на уроках математики 

Даючи знання , не забирай здоров’я!




Проект вчителя математики 


Східненської ЗОШ 


Скиби Анастасії Миколаївни


Життя прикрашає дві речі: можливість вивчати математику й можливість викладати її.

 С.Пуассон


                                                            ЗМІСТ

  • ВСТУП

  • РОЗДІЛ 1. Теоретичні основи дослідження

  • 1.1.Здоров’язбережувальні освітні технології

  • РОЗДІЛ 2.Експериментальна частина

  • 2.1.Впровадження здоров’язбережувальних освітніх технологій на уроках математики

  • 2.2.Сучасний урок математики – спільна творчість учителя і учнів

  • ВИСНОВКИ 

  • СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ




                                                                        Вступ


Даючи знання,не забирай здоров’я!


     Майбутнє кожної країни залежить від тих, хто буде жити та будувати її, тобто – від підростаючого покоління. Тому найважливіше завдання учителя нині – виховати та сформувати здорову та патріотичну особистість учня як майбутнього громадянина.

   Нові організаційні форми навчання, а саме – здоров’язбережувальні технології, головний принцип яких – «Даючи знання, не забирай здоров’я!», підвищують ефективність навчально-пізнавальної діяльності учнів, сприяють здобуттю знань без шкоди для здоров’я, виховують культуру дітей.Сучасний урок – це перш за все урок, на якому вчитель вміло використовує всі можливості для розвитку особистості учня, його активного розумового зростання, глибокого й усвідомленого засвоєння знань, формування моральних засад. Та, нажаль, у наш час екологічних катаклізмів, поширення ВІЛ та СНІДу відбувається значне зниження кількості здорових дітей, тому однією з найважливіших залишається проблема збереження здоров’я дітей – майбутнього країни. За даними МОЗ, тільки 5% випускників шкіл є здоровими,80% школярів хронічно хворі, 50% мають морфо -  фізіологічні відхилення, 70% страждають нервово – психічними розладами. Замість акселерації (збільшення зросту) йде децелерація (зменшення зросту) :за останні 10 років у 20 разів збільшилася кількість низькорослих. З 1000 новонароджених немовлят 800 – 900 уже мають вроджені вади розвитку.

Здоров’я дітей – це загальна проблема медиків, педагогів і батьків. І розв’язання цієї проблеми також залежить від упровадження в навчальний процес здоров’язберігаючих технологій. Під здоров’язберігаючими освітніми технологіями в широкому сенсі слова слід розуміти всі ті технології, використання яких в освітньому процес  буде корисним для  здоров'я учнів.

Мета: здоров’язберігаючих освітніх технологій навчання – забезпечити школяреві можливість збереження здоров’я за період навчання в школі, сформувати в нього необхідні знання, вміння і навички щодо здорового способу життя, навчити використовувати набуті знання в повсякденному житті. Основний показник, який відрізняє всі здоров’язберігаючі овітні технології , - регулярна експрес – діагностика стану учнів і відстеження основних параметрів розвитку організму в динаміці (початок - кінець навчального року) , що дозволяє зробити відповідні висновки про стан здоров’яучнів.

З перших хвилин уроку, з привітанням створюю обстановку доброзичливості, позитивний емоційний настрій, оскільки в учнів розвинена інтуїтивна здатність сприймати емоційний настрій вчителя. Не стала винятком в цьому сенсі й організація початку уроку математики. Всі діти люблять гратися, тому ігрові моменти проводжу в будь – якому класі. Для учнів це буде гра, а для нас – методичний прийом. Наприклад, у вправі «Вірю – не вірю» кожне запитання починається словами «Чи вірите ви, що…» або бліц опитування ланцюжком (перший учень ставить питання другому, другий – третьому і т. ін.). Методичний прийом – вправа «Знайди помилку» ( пропонуюучням низку формул, середяких є правильні й неправильні) сприяє виникненню ситуації успіху на уроці, а отже, й формуванню позитивного настрою до предмета. Якщо можливо, то сформулюю тему й мету уроку віршами, прикрашую уроки легендами (наприклад, про К. Гаусса під час вивчення прогресій), біографіями видатних математиків (Омар Хайям під час вивчення рівнянь) або загадкою, відгадавши яку, учні формулюють тему уроку. Наприклад: його треба розв’язати, тобто корінь відшукати. Кожен легко без вагання відповість, що це… (рівняння).

Здійснення ідеї організації здоров’язберігаючого навчально – виховного процесу призводить до необхідності використання динамічних пауз на кожному уроці. Відомо, що просидіти на уроці 45 хвилин досить складно не тільки першо класнику,а й старшокласнику, особливо на уроках математики. Тому слід проявити милосердя й дати нашим учням злегка порухатися і скинути втомленість у м’язах. Для учнів молодших та середніх потрібно використовувати фізкульт хвилинки. Для старшокласників пропоную естафету з виконання математичних завдань із крейдою 

РОЗДІЛ 1. Теоретичні основи дослідження

Здоров’язбережувальні освітні технології у навчальному процесі


Поняття «Здоров’язбережувальні технології» об’єднує в собі всі напрями діяльності загальноосвітнього закладу щодо формування, збереження та зміцнення здоров’я учнів.

Під здоров’язбережувальними технологіями вчені пропонують розуміти:

  • – сприятливі умови навчання дитини в школі (відсутність стресових ситуацій, адекватність вимог, методик навчання та виховання);
  • – оптимальну організацію навчального процесу (відповідно до вікових, статевих, індивідуальних особливостей та гігієнічних норм);
  • – повноцінний та раціонально організований руховий режим.

Слід зазначити, що впровадження здоров’язбережувальних освітніх технологій пов’язано з використанням медичних (медико-гігієнічних, фізкультурно-оздоровчих, лікувально-оздоровчих), соціально-адаптованих, екологічних здоров’язберігаючих технологій та технологій забезпечення безпеки життєдіяльності.

Аналіз класифікацій існуючих здоров’язберігаючих технологій дає можливість виокремити такі типи (О. Ващенко):
  • здоров’язбережувальні – технології, що створюють безпечні умови для перебування, навчання та праці в школі та ті, що вирішують завдання раціональної організації виховного процесу (з урахуванням вікових, статевих, індивідуальних особливостей та гігієнічних норм), відповідність навчального та фізичного навантажень можливостям дитини;
  • оздоровчі – технології, спрямовані на вирішення завдань зміцнення фізичного здоров’я учнів, підвищення потенціалу (ресурсів) здоров’я: фізична підготовка, фізіотерапія, аромотерапія, загартування, гімнастика, масаж, фітотерапія, музична терапія;
  • технології навчання здоров’ю – гігієнічне навчання, формування життєвих навичок (керування емоціями, вирішення конфліктів тощо), профілактика травматизму та зловживання психоактивними речовинами, статеве виховання. Ці технології реалізуються завдяки включенню відповідних тем до предметів загально-навчального циклу, введення до варіативної частини навчального плану нових предметів, організації факультативного навчання та додаткової освіти;
  • виховання культури здоров’я – виховання в учнів особистісних якостей, які сприяють збереженню та зміцненню здоров’я, формуванню уявлень про здоров’я як цінність, посиленню мотивації на ведення здорового способу життя, підвищенню відповідальності за особисте здоров’я, здоров’я родини.



РОЗДІЛ 2. Експериментальна частина

2.1.Впровадження здоров’язберігальних технологій на уроках математики

Мета: ознайомити вчителів та батьків зі здоров’язберігаючими технологіями; формувати сприятливе внутрішнє шкільне середовище для збереження та зміцнення здоров’я учнів; систематизувати методичні рекомендації щодо формування культури здоров’я школярів 5 -6 класів; систематичне проводення в 5-6 класах на уроках математики психологічного розвантаження, релаксаційних пауз, елементів арт-терапії, фізкультхвилинок, руханок тощо.

Актуальність проблеми.
Проблема збереження і зміцнення здоров'я населення й особливо дітей залишається однією з найбільш актуальних для держави. Про це свідчать закони та постанови уряду. У Конституції України, «Основах законодавства України про охорону здоров'я», програмі «Діти України» наголошується на необхідності збереження та зміцнення здоров'я молоді. У Концепції фізичного виховання в системі освіти України відзначається різке погіршення стану здоров'я і фізичної підготовки молоді. 90 % учнів мають хронічні захворювання і фізичні відхилення в розвитку. З усією гостротою перед державою постає проблема боротьби за збереження здоров'я нації.

Сучасна школа виконує не тільки традиційні освітні функції, але й готує дітей до життя. Тому однією з актуальних проблем сьогодні є виховання особистості, здатної обирати здоровий спосіб життя як пріоритетний для досягнення успіху в ньому.

Актуальність зазначеної проблеми зумовила необхідність розгляду використання здоров'язберігаючих технологій на уроках математики

Державний стандарт початкової загальної освіти (Постанова Кабінету Міністрів від 20 квітня 2011р. № 462) розроблено відповідно до мети початкової школи з урахуванням пізнавальних можливостей і потреб учнів початкових класів. Проблема збереження і зміцнення здоров'я населення й особливо дітей залишається однією з найбільш актуальних для держави. Про це свідчать закони та постанови уряду.

У Конституції України, «Основах законодавства України про охорону здоров'я», програмі «Діти України» наголошується на необхідності збереження та зміцнення здоров'я молоді. У Концепції фізичного виховання в системі освіти України відзначається різке погіршення стану здоров'я і фізичної підготовки молоді. 90 % учнів мають хронічні захворювання і фізичні відхилення в розвитку. З усією гостротою перед державою постає проблема боротьби за збереження здоров'я нації.

Поняття “здоров’язбережування” можна віднести до будь-якої педагогічної технології, яка в процесі реалізації створює необхідні умови для збереження здоров’я основних суб’єктів освітнього процесу – учнів та вчителів. І саме головне, що будь-яка педагогічна технологія має бути здоров’язбережувальною.


Таким чином, знання, володіння і застосування здоров’язберігаючих технологій є важливою складовою професійної компетентності сучасного педагога. Учителі у тісному взаємозв’язку з учнями, батьками, медичними працівниками, практичними психологами, соціальними педагогами та соціальними працівниками, усіма тими, хто зацікавлений у збереженні і зміцненні здоров’я дітей, спроможні створити здоров’язберігаюче освітнє середовище, центром якого буде – школа, яка буде сприяти  здоров’ю.


Напрями реалізації здоров’язбережувальних технологій:


  •  створення умов для зміцнення здоров’я школярів і їхнього гармонійного розвитку;
  • організація навчально-виховного процесу з урахуванням його психологічного й фізіологічного впливу на організм учня;
Досвід своєї роботи вчителі висвітлюють у колективних або індивідуальних творчих проектах. Нагальною потребою сьогодення стала особлива увага до формування патріотизму в дітей та учнівської молоді у процесі вивчення кожного навчального предмету.

Сьогодні існує багато методик, які, органічно доповнюючи одна одну, допомагають дитині швидко навчитися процесу творчості. Одним із най пріоритетніших є інноваційний метод проектів. Учителі, які постійно перебувають у творчо мупошуку, обов’язково приходять до проектної методики.

Метод проекту – пошук розумного балансу між академічними знаннями і прагматичними вміннями. Основою його є розвиток критичного мислення, пізнавальних навичок учнів, умінь конструювати свої знання, орієнтуватися в інформаційному просторі.


2.2.Сучасний урок – це спільна творчість учителя і учнів.

Який мій урок математики ?


 Учитель готується до гарного уроку все життя.

Така духовна і філософська основа нашого

фаху і технології нашої праці

В.Сухомлинський


Сучасний урок з математики – це спільна творчість учителя і учнів.
Сучасний урок з математики - це урок з використанням інтерактивних технологій :
інформаційно-комунікаційних ,проектних, здоров’я збережувальних .
Працюючи лише у школі другий рік, я вже встигла застосувати елементи цих технологій на своїх уроках.Найбільш вдалими вважаю проектні та здоров’я збережувальні технології. Дуже корисним для мене є вивчення досвіду роботи вчителів нашої школи, зокрема учителя біології, хімії та основ здоров’я Скиби Н.В. на тему “ Сучасний підхід до впровадження проектних технологій ”
Учителі, які постійно перебувають у творчому пошуку , обов’язково приходять до проектної технології. Працюючи над проектом, в учнів народжуються різні ідеї пошукової роботи
Щоб бути успішними в житті, сучасні діти повинні навчитися здобувати, аналізувати і обробляти всіляку, деколи суперечливу інформацію, приймати обґрунтовані рішення в ситуаціях із випадковими результатами, оцінювати міру ризику і шанси на успіх.
Дуже вдалим вважаю, використання на уроках математики “руханок” , елемента тренінгу, які інтегровані з предмету “ Основ здоров’я“ та вподобані школярами.
Руханки – це вправи на зняття м’язового та емоційного напруження. Покращення фізичного та емоційного здоров’я.
Вправа “Ковпак”
Мета: тренування уваги й координації рухів,підняття настрою і психологічне розвантаження
Вчитель пропонує повторювати за ним: “Ковпак ти мій трикутний. Трикутний мій ковпак. А якщо не трикутний, то це не мій ковпак”.
Замість слова “ковпак” поплескати себе по голові.Слово “трикутний” показать двома жестами.Замість складу “три” показують 3 пальці , а замість “-кутний”- випинають лікоть, “не” заміняємо рухом головию

Віршовані руханки

Мета : для профілактики застою крові в нижніх кінцівках при довго тривалому сидінні.

Йшли ведмедики малі,
Нахилились до землі.
Потім встали, руки в боки,
І зробили 3 підскоки.
Потім розминали плечі:
Руки вгору, опустили
І на стільчик тихо сіли.

Вчитель повинен постійно піклуватися про збереження психічного здоров’я дітей, підвищувати стійкість нервової системи. З метою піддержки емоційного здоров’я важливо на уроці математики створити доброзичливу атмосферу, прагнути до створення ситуації успіху для кожного учня. Цьому будуть сприяти різні прийоми емоційного впливу: похвала, гумор, емоційна мова вчителя, стимулювання інтересу, застосування музичних та емоційних пауз, “листків настрою”
Вправа для мімічних м’язів. Якщо відповідь додатнє число, то дітям треба посміхнуться, нвід'ємне - похмуриться, нуль-не міняти міміку обляччя.
    На уроках математики дуже важливо запобігти виникненню втоми, своєчасно виявити перші її ознаки та якомога швидше її зняти. Для цього проводжу енергізатори, ретельно підібрані для кожного класу . Вони мають відповідати віковим особливостям учнів, бути простими, цікавими і доступними, зручними для виконання на обмеженій площі, емоційними, досить інтенсивними і теж знайомими дітям.

 Вправа енергізатор «Квітка» «Теплий промінь упав на землю і зігрів у землі насіннячко. З насіннячка проклюнувся паросток. З паростка виросла прекрасна квітка. Ніжиться квітка на сонці, підставляючи теплу і світлу кожну свою пелюстку, повертаючи голівку слідом за сонцем».
(Виразні рухи: сісти навшпиньки, голову й руки опустити, піднімається голова, розпрямляється тулуб, руки піднімаються у сторони – квітка розцвіла, голова злегка відкидається назад, повільно повертається слідом за сонцем, очі напівзакриті і усміхаємося ).

Наступний етап –це розв’язування задач.

Задачі засновані на фактичному матеріа­лі і складені так, щоб учні звикали цінувати, поважати і берегти своє здоров’я. Розв’язуючи такі задачі, учні дізнаються багато нових фак­тів про своє тіло, особливості його існування і розвитку на різних етапах життя, можуть поглянути на основні життєві процеси очима

Задача №1.День п’яти класника починається о 7 годи­ні ранку і закінчується о 21 годині. Опти­мальні інтервали між їжею — 3 години. Скільки разів на день повинен харчуватися учень? Визначте час приймання їжі, вра­ховуючи, що останній прийом має бути не пізніш еніж за 1 годину 30 хвилин до сну.

Вправа №2.. Розв’язавши рівняння, видізнаєтеся, яка кількість вітамінів потрібна кожній дитині на добу:
         х*20=60 (В6);     х*4 =1600 (ВС);
48+х=50 (В2);  5⋅ х=350 (С);
4 ⋅ х=40 (В3);  x− 8 =7 (Р);
х*10=20 (В1);  х+118=120 (В2



ВИСНОВКИ



   Зібраний та узагальнений матеріал цінний тим, що він може використовуватися при викладанні природничо - математичних наук , основ здоров’я та організації позакласної роботи зокрема при проведенні місячника «За здоровий спосіб життя» , тижня математики.
На уроці математики можуть бути використані такі прийоми, які є поширеними в технології здоров’язбереження : “руханки”, дихальна гімнастика, “ кольоротерапія “
Діяльність учителя на уроці математики направлена на збереження здоров’я дітей.
Систематичне включення в урок цих прийомів зменшить кількість хворих школярів, збереже здоровим генофонд нації.

  СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

Абрамова Г.В. Здоров’язберігаючі технології на уроках математики [Електронний ресурс] / Г.В. Абрамова .- Режим доступа journal.osnova.com.ua/download/9-384-35409.pd.- Заголовок з екрану

Базарний В.Ф. Здоров’язберігаючі технології . [Електронний ресурс]/ В.Ф.Базарний.- Режим доступа school54.edu.kh.ua/Files/downloads/технології2.docx.- Заголовок з екрану.

Воронцова Т.В., Понамарьова В.С. Основи здоров’я.5 клас: Посібник для вчителя.- К.:Алатон,2006.-200 с.

Воронцова Т.В., Пономарьова В.С. Основи здоров’я 6 клас:Посібник для вчителя.-К.: Алатон,2006.-158с.

Скиба Н.В. З досвіду роботи . Сучасний підхід до впровадження проектних технологій: Методичні рекомендації.-ХАНО,2013,-30с.




2 комментария:

  1. Чому не вказаний автор"Здоров'язберігаючі технології у роботі вчителя математики" Запісова О.М. , журнал "Математика в школах України" №305 , 2011 року

    ОтветитьУдалить
  2. Ви скористалися моєю друкованою роботою і не вказали у списку літератури.

    ОтветитьУдалить